#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak se o sebe starat v průběhu léčby?

Období léčby rakoviny plic je jedním slovem náročné, a to jak pro tělo, tak i pro duši. Jsou ale způsoby, jak se o obojí v průběhu léčby dobře postarat.

Výživa a odpočinek v období léčby

Po fyzické stránce je třeba dbát na to, abyste měli dostatek spánku a odpočinku. Důležitá je taky dostatečná výživa – není pravda, že by bylo žádoucí dodržovat speciální diety nebo se dokonce snažit rakovinu „vyhladovět“, naopak. Tělo pro boj s rakovinou potřebuje pestrou stravu s dostatkem živin, zejména bílkovin, aby nedocházelo k úbytku svalů a celkovému oslabování organismu. Podvýživa hrozí u každého onkologicky nemocného, a čím dříve se proti ní začne bojovat, tím lépe. Běžná výživová doporučení zaměřená hlavně proti tloustnutí tu tedy neplatí – naopak je žádoucí přijímat kalorií lehký nadbytek. S tím mohou pomoci vysokokalorické potraviny nebo výživové drinky, které koupíte v lékárně.

V cestě dostatečné výživě bohužel mnohdy stojí nežádoucí účinky léčby. Chemoterapie může vyvolávat nevolnost nebo zvracení. Při radioterapii rakoviny plic vysokými dávkami záření někdy vzniká poškození jícnu poradiačním zánětem, které vyvolá bolesti při polykání. Nechutenství může být i jedním z důsledků rakoviny samotné nebo jít ruku v ruce s psychickým stresem či bolestí. Když se podobné obtíže vyskytnou, je potřeba ihned probrat situaci s ošetřujícím lékařem – může vám předepsat léky, které od nežádoucích účinků uleví, nebo v krajním případě zajistit jiný způsob výživy. Svou hmotnost si také pravidelně kontrolujte.

Myslete i na dostatečný příjem tekutin, který je prevencí zácpy, ale například také krevních sraženin. Co se týče pohybu, není dobré věnovat se náročným aktivitám, při kterých se velmi vyčerpáte. Pravidelné procházky, cviky na udržování pohyblivosti kloubů a síly svalů nebo tělesná práce, jež vás těší, ale nemohou uškodit.

Obtíže při léčbě rakoviny plic

Při léčbě se může objevit řada nepříjemností, o kterých je dobré pro jistotu vědět – zároveň ale vězte, že zdaleka ne všechny postihnou každého nemocného a proti všem se dá bojovat. Po chemoterapii se kromě již zmíněné nevolnosti a zvracení, která se léčí antiemetickými léky, může objevit také útlum tvorby krvinek. Poté hrozí infekce (při nedostatku bílých krvinek), nevýkonnost (při nedostatku červených) nebo zvýšená krvácivost (při nedostatku krevních destiček). Existují léky, které krvetvorbu podporují, jako jsou růstové faktory nebo erytropoetin.

Při léčbě novými preparáty (cílená léčba, imunoterapie) se mohou objevit netypické nežádoucí účinky, jako je průjem, pálení a svědění kůže nebo rozvoj neinfekčních zánětů různých orgánů. Někdy se dají obtíže zvládnout citlivou péčí (v případě kůže promazáváním, omezením slunění a parfémované kosmetiky) či podáváním kortikoidů, jindy je nutné léčbu vysadit.

Pokročilá plicní rakovina často vytváří kostní metastázy, které mohou být bolestivé a někdy způsobit třeba i zlomeniny. Kromě léčby bolesti existují i speciální léky, které ničení kosti metastázou brání.

Dobré je hovořit

V psychickém přístupu k nemoci se od sebe značně lišíme. Někomu nejvíc prospěje, když jej okolí rozptýlí rozhovorem na jiné téma, jiný se naopak rád svěří příteli s tím, čím si prochází. Každopádně je ale lepší, když svému nejbližšímu okolí o nemoci řeknete – blízcí či kolegové vás pak mohou podpořit nebo alespoň pochopit, když se někdy nebudete cítit dobře a nebudete zvládat to, na co jsou od vás zvyklí.

Prospěšné také je, když se zajímáte o to, co se s vámi děje. I když vám rakovina plic a její léčba zasáhla do života, vy stále můžete být tím, kdo „stojí u kormidla“. Jestliže si ještě nejste jisti v důležitých otázkách týkajících se samotné nemoci, léčby nebo toho, co může přijít po ní, neváhejte se svého lékaře zeptat. Nemusíte se bát, že by vaše dotazy vnímal negativně, naopak – to, že máte o svou léčbu zájem a chcete se na ní aktivně podílet, jej jistě potěší.

Více se dočtete v kapitole Život s onemocněním.

Článek připravila: Lucie Kovářová

Zdroje:

MUDr. Jiří Votruba. Plicní rakovina: obecné informace pro pacienty. Brožura. Liga proti rakovině Praha. Dostupné na: https://www.lpr.cz/prevence-a-lecba/edukacni-a-poradenske-publikace

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/zhoubne-nadory-prudusek-plic-a-pohrudnice-c33-34/o-zhoubnych-nadorech-prudusek-a-plic/

https://lungevity.org/for-patients-caregivers/lung-cancer-101

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/vyziva/vyziva-onkologicky-nemocneho/

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři