Chemoterapie
Obávaný název „chemoterapie“ ve skutečnosti skrývá velmi úspěšnou léčebnou metodu, která znamenala přelom v léčbě rakoviny. Podávají se při ní léky zvané cytostatika („zastavovače buněk“), které různými mechanismy narušují schopnost buněk se dělit (množit). Tím zabrání růstu nádoru a mohou jej poškodit natolik, že odumře.
Chemoterapie se podává většinou do celého organismu – buď v tabletách, v injekcích, nebo v infuzích do žíly, které se pravidelně opakují (nejčastěji ve 4–6 „cyklech“ s rozestupy 2–4 týdnů). Opět ale platí, že velmi záleží na druhu nádoru i použité kombinaci léků.
Účinek chemoterapie
Jak to, že chemoterapie zároveň s nádorem nepoškodí a neusmrtí i zdravé buňky? To je správná otázka, neboť působí skutečně na všechny buňky v těle. Ty nádorové mají ale několik nevýhod: potřebují energii na své rychlé dělení a dostává se k nim tak velké množství krve s obsahem léku, kromě toho navíc mají „rozbité“, méně odolné geny. Proto je chemoterapie nejvíc škodlivá právě pro ně.
Nežádoucí účinky
I některé zdravé buňky jsou ale k účinkům chemoterapie citlivější než jiné a z toho plynou nežádoucí účinky léčby: nejznámějším je padání vlasů, řas nebo obočí kvůli poškození vlasových cibulek. Vypadávání vlasů je možné zmírnit ochlazováním pokožky hlavy v průběhu podávání infuze, aby se snížilo její prokrvení. Úplně mu zabránit ovšem většinou nejde. Vlasové cibulky ale nejsou zničené a po ukončení chemoterapie vlasy opět narostou. Hrozí také útlum tvorby krevních buněk v kostní dřeni nebo poškození ledvin. Lékaři tato rizika důsledně monitorují. Aby mohli včas zasáhnout, je důležité dodržovat jejich pokyny a pravidelně docházet na vyšetření.
Nejčastější nežádoucí účinek chemoterapie, tedy nevolnost a zvracení, se může objevit nejen po podání chemoterapie, ale někdy už v průběhu podávání nebo dokonce před ním. Je nutné o tom říct svému lékaři. Nevolnost a zvracení je totiž možné tlumit účinnými léky. Zároveň je důležité kontrolovat stav výživy, abyste kvůli nechutenství příliš nezhubli, to není pro boj s rakovinou dobré. V průběhu chemoterapie se snažte jíst menší a častější porce nedráždivých jídel a hodně pít.
Využití chemoterapie
Chemoterapie se užívá v kombinacích léčiv, může se kombinovat s chirurgickou léčbou (před operací se nazývá neoadjuvantní, po ní adjuvantní chemoterapií) a/nebo s ozařováním (tzv. konkomitantní chemoradioterapie).
Ne vždy je chemoterapie schopná nádor vyléčit. Využívá se ale i v případě, že má potenciál jeho růst zpomalit nebo ulevit člověku od obtíží, které s sebou nádor přináší. Při rozhodnutí o nasazení chemoterapie (stejně jako každé jiné léčby) je zásadní, aby lékař s pacientem probral možná rizika a přínosy a pomohl mu dát je na misky vah. Nemocný má totiž právo rozhodnout se sám, co chce.
Článek připravila: Lucie Kovářová
Zdroje:
MUDr. Michaela Fridrichová. Chemoterapie nádorových onemocnění: obecné informace pro pacienty. Brožura. Liga proti rakovině Praha. Dostupné na: https://www.lpr.cz/prevence-a-lecba/edukacni-a-poradenske-publikace
MUDr. Bohumil Skála, MUDr. Zdeněk Dienstbier a kol. Informovaný pacient: o nádorové prevenci a péči praktického lékaře. Brožura. Liga proti rakovině Praha. Dostupné na: https://www.lpr.cz/prevence-a-lecba/edukacni-a-poradenske-publikace