Diagnóza rakovina: opravdu ji mám?
Šok a odmítnutí. S onkologickou diagnózou se smiřuje těžko. Jaká je šance, že jde o omyl? A naopak, může se stát, že mám neodhalenou rakovinu? Jedna z nejobávanějších diagnóz je sdělována čím dál častěji. Do roku 2030 má být pacientů s nádorem až 3kát více než dnes.
Šok a odmítnutí. S onkologickou diagnózou se smiřuje těžko. Jaká je šance, že jde o omyl? A naopak, může se stát, že mám neodhalenou rakovinu?
Jedna z nejobávanějších diagnóz je sdělována čím dál častěji. Do roku 2030 má být podle onkologů pacientů s nádorem až třikrát více než dnes. Ačkoli jde o hrozivá čísla, skrývají jednu dobrou zprávu. Dramaticky roste počet odhalených nádorů, nikoli úmrtnost na rakovinu. Tedy: na mnoho nádorů se přijde ve stadiu léčitelnosti a pravděpodobné vyléčitelnosti. Lví podíl na včasném záchytu rakoviny mají screeningová vyšetření. Test na krev ve stolici, mamografie, pravidelná preventivní gynekologická vyšetření nebo důkladná preventivní prohlídka u praktického lékaře, to vše mohou být odrazové můstky k dalším vyšetřením pro včasnou diagnózu nádoru.
Husté síto vyšetření
Rakovina může profesní i osobní život úplně zpřevracet. Proto se tato diagnóza sděluje až po sledu mnoha vyšetření. Mnoho o povaze podezřelého útvaru napoví ultrazvukové (sono) nebo CT vyšetření. Dokážou odhalit případné prorůstání do dalších tkání či cév, což je důležité při případném chirurgickém odstranění nádoru. Klíčový je však odběr vzorku z podezřelé tkáně. Je to právě pečlivé vyšetření vzorku zkušeným patologem, které určí, oč vlastně jde. Při pochybnostech prochází vzorek ještě nezávislým „druhým čtením“ na jiném patologickém oddělení. Pokud se zjistí, že jde skutečně o nádor, rozjíždí se další kolo vyšetřování. To je zaměřeno na zjištění případných metastáz.
Je to na nás
Mnozí pacienti mají obavy z „neodhaleného“ nádoru. Jsou nádory, které jsou tzv. „klinicky němé“. Tedy rostou v takových místech a takovým způsobem, že svému hostiteli nezpůsobují žádné potíže. Dočasně. Každý z nás by však měl být „onkologický bdělý“ – tedy sledovat, zda v poslední době výrazně nezhubl, netrápí jej intenzivní noční pocení, bolesti či nemá krev ve stolici, hlenu, … Při takových potížích by se měl svěřit praktickému lékaři. Pokud pacient využívá veškerou nabídku screeningových vyšetření (hradí je samozřejmě pojišťovna), je pravděpodobnost nezachyceného nádoru minimální.
Pokud pro sebe chceme skutečně něco udělat, využijme nabídku screeningových vyšetření. Není důvod se bát. Vyšetření jsou nastavena tak, že riziko falešných diagnóz je minimální.
(ela)
Zdroj:
- Počet nemocných rakovinou se ztrojnásobí, Lidové noviny, 6. června 2009