Ztratili jste vlasy? Neztraťte sebevědomí!
Léčba rakoviny některými cytostatiky, tzv. chemoterapií, a zářením, tedy radioterapií, může způsobit vypadávání vlasů. Existuje mnoho způsobů, jak se s touto nepříjemnou komplikací léčby vyrovnat.
Léčba rakoviny některými cytostatiky, tzv. chemoterapií, a zářením, tedy radioterapií, může způsobit vypadávání vlasů. Existuje mnoho způsobů, jak se s touto nepříjemnou komplikací léčby vyrovnat. Některým lidem (pochopitelně častěji mužům) holá lebka příliš nevadí. Pro ty, které ztráta vlasů trápí, jsou k dispozici mnohé paruky, příčesky, šátky, klobouky a turbany.
Proč po chemoterapii mohou vypadávat vlasy?
Chemoterapie je léčba, která využívá léky se schopností ničit rakovinné buňky. Tyto látky napadají rakovinné buňky a narušují jejich růst. Bohužel ale mohou napadnout i další buňky lidského těla včetně vlasových kořínků. To způsobí ztrátu vlasů, tzv. alopecii. Na rozdíl od rakovinných buněk se ale normální buňky po léčbě rychle obnoví, takže se nemusíte obávat, že vám vlasy, o které jste přišli v průběhu chemoterapie, po skončení léčby znovu nenarostou. Před tím, než léčbu zahájíte, by si s vámi měl lékař promluvit o ztrátě vlasů i dalších možných vedlejších účincích léčby.
Boj o vlasy není předem prohraný
Ne všechna cytostatika ale způsobí vypadávání vlasů. Někdy je ztráta vlasů tak nenápadná, že si vaše okolí ničeho ani nevšimne. Ztráta vlasů, vousů a chlupů záleží také na tom, jaký lék v jakém množství a případně kombinaci s dalšími látkami užíváte.
Nepříjemně plný hřeben
Pokud k vypadávání vlasů dojde, většinou se tak stane několik týdnů po zahájení chemoterapie, výjimečně mohou vlasy vypadávat již v průběhu několika dní. Ztrátu vlasů můžete zpočátku zpozorovat při česání nebo mytí vlasů. Také možná ráno po probuzení objevíte vlasy na polštáři. Někdy se také může změnit kvalita vlasů – vlasy se ztenčí a snadněji se lámou.
Zvýšená péče o vlasy se vyplatí V tomto rizikovém období po chemoterapii je proto dobré o vlasy zvýšeně pečovat – používat speciální šetrné šampony a také si vlasy co nejméně mýt, stahovat a česat. K česání jsou vhodné hřebeny se širokými mezerami, na spaní je vhodné využívat ochranné čepičky.
Zchlaďte si hlavu
Ochlazením kštice (vlasaté části pokožky hlavy) je někdy možné omezit množství cytostatika, které k vlasovým kořínkům pronikne. Tím pádem je také možné omezit nebo zabránit vypadávání vlasů. Pro tento účel jsou vhodné takzvané „cool caps“ – ochlazovací čepičky. Ne všechny nemocnice ale mají tyto pomůcky k dispozici. Každopádně se před léčbou informujte o jejích možných důsledcích právě na ztrátu vlasů a poraďte se s lékařem, co dělat.
(hak)
Zdroj: