#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Způsobují deodoranty opravdu rakovinu prsu?

Možná už jste to také slyšeli. Váš oblíbený deodorant, součást každé toaletní skříňky a přítel, bez kterého se sotva odvážíte na ulici, je ve skutečnosti zákeřný zabiják. Antiperspiranty a deodoranty mohou způsobit rozvoj rakoviny prsu. Je to pravda?

Možná už jste to také slyšeli. Váš oblíbený deodorant, součást každé toaletní skříňky a přítel, bez kterého se sotva odvážíte na ulici, je ve skutečnosti zákeřný zabiják. Antiperspiranty a deodoranty mohou způsobit rozvoj rakoviny prsu. Je to pravda?

„Škodlivé chemikálie“ nás asi straší zbytečně

Předně je třeba říci, že o souvislosti mezi používáním deodorantů a vznikem rakoviny prsu neexistuje žádný přesvědčivý důkaz. Pokud se zeptáte lékaře, zda máte kvůli hrozící rakovině přestat používat svůj deodorant, pravděpodobně se této otázce shovívavě zasměje. Ale jak vůbec mohly dohady o škodlivosti deodorantů vzniknout?

Články, které varují před škodlivostí antiperspirantů a deodorantů, většinou argumentují tím, že tyto kosmetické přípravky obsahují množství chemických látek, jejichž účinky na lidský organismus nebyly nikdy dostatečně prozkoumány. Některé látky se údajně mohou vstřebávat kůží nebo mohou do našeho těla pronikat mikroskopickými oděrkami, které vznikají při holení v podpaží. Také fakt, že určitá část těla nacházející se v sousedství prsní žlázy je dlouhodobě chemicky drážděna, může prý podpořit vznik zhoubného bujení.

Ačkoliv výše uvedené argumenty mohou vypadat přesvědčivě, skutečnou roli deodorantů a perspirantů v rozvoji rakoviny prsu se nikdy nepodařilo prokázat. Je tedy pravděpodobné, že se jedná spíše o jeden z medicínských mýtů než o skutečné nebezpečí.

Co vlastně víme o látkách obsažených v deodorantech?

Jako aktivní složky antiperspirantů jsou často používány sloučeniny s obsahem hliníku. Někteří odborníci se domnívají, že tyto sloučeniny by při časté aplikaci mohly vyvolávat účinky podobné účinkům estrogenních hormonů. A zvýšené působení estrogenů je jedním z prokázaných rizikových faktorů vzniku rakoviny prsu.

Další látky, které v poslední době upadají stále více v podezření, jsou parabeny. Také o těchto látkách se uvádí, že by v organismu mohly napodobovat působení estrogenních hormonů, avšak ani zde neexistuje pro takové tvrzení žádný důkaz. Pokud však chcete mít jistotu, prostudujte si vždy důkladně složení výrobku, který se chystáte zakoupit. Většina deodorantů již dnes potenciálně nebezpečné parabeny neobsahuje, a pokud ano, rozpoznáte je snadno podle názvu uvedeného na obalu (například propylparaben, butylparaben a podobně).

(vek)

Zdroje:

  • Jones J. Can rumors cause cancer? Journal of the National Cancer Institute 2000; 92 (18): 1469–1471.Darbre P. D. Underarm cosmetics and breast cancer. Journal of Applied Toxicology 2003; 23 (2): 89–95.
  • Darbre P. D. Aluminium, antiperspirants and breast cancer. Journal of Inorganic Biochemistry 2005; 99 (9): 1912–1919.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři