Rakovina v těhotenství nemusí být důvodem k interrupci
Zjištění, že máte zhoubný nádor, je šokující. Ještě horší je, když se tuto diagnózu dozví nastávající matka. Naštěstí existuje několik možností, jak rakovinu v těhotenství léčit.
Výjimečný stav
Zhoubné nádory v těhotenství jsou raritní. Nejčastěji se objevují nádory prsu, děložního čípku, melanom, lymfom nebo akutní leukemie. Co je dobré o rakovině v těhotenství vědět?
- Neexistují důkazy o tom, že by gravidita urychlovala šíření nádoru.
- Nastávající matky mohou být léčeny stejně efektivně jako ženy, které těhotné nejsou.
- Terapie závisí na typu nádoru, stadiu onemocnění a pokročilosti těhotenství.
- Gravidita sama o sobě nezvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru.
Projevy nemoci závisejí na konkrétním postiženém orgánu. Těhotenství nezmění příznaky nádorového onemocnění, jen je může odsunout do pozadí a tumor je odhalen později. Mezi takové projevy patří například změna prsní tkáně, krvácení z rodidel, únava, slabost nebo změna znaménka.
Testů není třeba se bát
Pokud má lékař podezření na zhoubný nádor, odešle vás na vyšetření. Je přirozené se obávat, že může dojít k ohrožení dítěte, ale dnes již lze tyto kontroly provádět bez rizika pro plod. Je však dobré vyhnout se CT a PET vyšetření (pozitronová emisní tomografie). Nejčastěji využívanými metodami jsou obecně ultrazvuk, rentgen (umístěním ochranného štítu se sníží vystavení dítěte přímému záření), mamograf, magnetická rezonance, biopsie a odběr kostní dřeně.
Možností pomoci je víc
Lékaři se snaží poskytnout stejně účinnou léčbu bez ohledu na to, jestli je žena těhotná, nebo není. Chemoterapii lze podstoupit již od 14. týdne gravidity a stejně tak některé operace. Naopak jinou léčbu je možné nasadit až po narození dítěte. Pokud je nádor odhalen velmi malý a je pomalu rostoucí, může se s terapií počkat až na dobu po porodu. Většinou nebývá nutné ukončit těhotenství. Lékaři k tomuto kroku přistupují jen tehdy, pokud je ohrožen život ženy a její stav vyžaduje neodkladné řešení.
- Chemoterapie. Je nejčastější léčbou rakoviny v těhotenství. Výzkum ukazuje, že děti matek, kterým byla podána chemoterapie, se po zdravotní stránce neliší od dětí zdravých žen.
- Operace. Menší výkony lze dělat v místním znecitlivění, větší nádory je třeba odstranit v celkové narkóze (bez nutného ohrožení plodu).
- Ozařování. I nízká dávka může poškodit vyvíjející se plod, proto se v těhotenství nepoužívá. V naléhavých případech se může ozařovat nádor, který je ale vzdálený děloze. Obvykle, pokud je potřeba podstoupit ozařování, se čeká až do narození dítěte.
-
Hormonální léčba. Podává se například u zhoubných nádorů prsu. V těhotenství může způsobit vrozené vady plodu, a proto je možná až po narození dítěte.
Zhoubné nádory lze zjistit i při běžných těhotenských prohlídkách. Čím dříve jsou objeveny, tím úspěšnější je léčba. Vždy svého gynekologa informujte o všech nestandardních příznacích, které máte.
(dzit)
Zdroj: