Rakovina tlustého střeva: strach a čas v hlavních rolích
Ve výskytu tzv. kolorektálního karcinomu se Česká republika bohužel vyskytuje v rámci celého světa na předních příčkách. Toto onemocnění se tedy týká opravdu velkého množství lidí a je nutné na něj neustále upozorňovat. Včasná léčba totiž může přinést velmi dobré výsledky.
Ve výskytu tzv. kolorektálního karcinomu se Česká republika bohužel vyskytuje v rámci celého světa na předních příčkách. Toto onemocnění se tedy týká opravdu velkého množství lidí a je nutné na něj neustále upozorňovat. Včasná léčba totiž může přinést velmi dobré výsledky.
Jako téměř každé jiné nádorové onemocnění má i rakovina tlustého střeva své rizikové, ale i ochranné faktory. Ty mohou přispět k rozvoji tohoto zhoubného onemocnění nebo mu bránit. Hlavními nebezpečnými okolnostmi jsou:
- věk – s přibývajícími lety počet jedinců s nádorem vzrůstá,
- karcinom tlustého střeva v rodině,
- některá dědičná onemocnění, která jsou však velmi vzácná (např. familiární adenomatózní polypóza střev),
- nespecifické střevní záněty,
- obezita a málo fyzické aktivity,
- nadměrná konzumace alkoholu.
Co může pomoci
Mezi faktory, které mohou člověka před tímto problémem ochránit, se řadí hormonální léčba u žen, konzumace dostatečného množství zeleniny a ovoce nebo užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou (aspirin). Své individuální riziko si můžete vypočítat po vyplnění krátkého dotazníku zde.
Typy příznaků
V časných fázích onemocnění může být nádor úplně němý, a nemocný tak nemá žádné obtíže. Zpravidla ale s rostoucí velikostí tumoru přicházejí různé příznaky, které si můžeme rozdělit do dvou skupin:
1. Lokální – úzce se týkající vašich střev:
- změna stereotypu vyprazdňování střev,
- zácpa,
- průjem,
- střídání zácpy a průjmu,
- krev ve stolici – od tmavé po světle červenou barvu,
- černě zabarvená stolice,
- stolice užší, než bylo běžné,
- pocit, že se nemůžete kompletně vyprázdnit,
- bolesti břicha.
2. Celkové – jelikož nádor může mít vliv na celý váš organismus:
- nevysvětlitelný úbytek tělesné hmotnosti,
- ztráta chuti k jídlu,
- extrémní únava,
- nevolnost a zvracení,
- žloutenka.
Lékaře se nebojte
Metodou volby při diagnostice kolorektálního karcinomu je kolonoskopie. Jedná se o vyšetření, ze kterého má mnoho lidí strach, přestože k tomu není důvod. Jde sice o postup invazivní, nicméně je opravdu nezbytným pomocníkem při odhalování zhoubného onemocnění. Díky kolonoskopii je lékaři umožněno prohlédnout sliznici celého tlustého střeva a navíc je možné při vyšetření odebrat vzorek tkáně na histologické vyšetření, které rozhoduje o konečné diagnóze. O tom, že se opravdu není čeho bát, se můžete přesvědčit zde: www.ulekare.cz/video nebo www.ulekare.cz/audio.
Alternativní možností je tzv. kapslová kolonoskopie, kdy se spolkne „tabletka s kamerou“. Metoda však umožňuje pouze optickou kontrolu střeva a při podezření na nádor je nakonec stejně nezbytné kolonoskopické vyšetření.
(boba)
Zdroje: