Rakovina prsu ohrožuje i bývalé kuřačky
Kouření představuje rizikový faktor i pro jiné zhoubné nádory než jen ty plicní. Pod drobnohled vědců se v poslední době dostal také karcinom prsu – zdá se, že i při jeho vzniku může hrát kouření významnou roli.
Kouření představuje rizikový faktor i pro jiné zhoubné nádory než jen ty plicní. Jasná souvislost byla už dříve prokázána mezi kouřením cigaret a vznikem rakoviny močového měchýře, děložního čípku, ledvin nebo například žaludku. Pod drobnohled vědců se v poslední době dostal také karcinom prsu – zdá se, že i při jeho vzniku může hrát kouření významnou roli.
4 procenta nových nádorů
Američtí vědci studovali po dobu deseti let téměř 80 tisíc žen ve věku mezi 50 a 79 lety. Zaměřili se především na skutečnost, zda se jedná o nekuřačky, bývalé či aktuální kuřačky. Pokud ženy někdy ve svém životě cigaretám skutečně holdovaly, byly rovněž dotazovány na věk začátku kouření, množství vykouřených cigaret za den a v případě, že kouřit přestaly, jak je tomu dlouho.
U 3 520 žen (více než 4 %) lékaři objevili zhoubný nádor prsu. Následně zjišťovali, zda tento typ rakovinového onemocnění nevznikl častěji u kuřaček v porovnání se ženami, které nikdy v životě nekouřily.
- Výsledky potvrdily, že kuřačky po menopauze trpí rakovinou prsu o 16 % častěji než nekuřačky. Více ohroženy jsou přitom ty, které začaly kouřit velmi brzo, zvláště pokud to bylo ještě před otěhotněním.
- U bývalých kuřaček bylo riziko v porovnání s celoživotními nekuřačkami také vyšší, a to zhruba o 9 %.
Přestat kouřit se vyplatí vždy
Lékaři tedy budou pravděpodobně muset doplnit už tak dlouhý seznam onemocnění, která mohou být s kouřením příčinně spojena, o rakovinu prsu. Dobrou zprávou však je, že od zanechání kouření se začíná riziko vzniku prsního nádoru zase snižovat. Podle vědců však může trvat až 20 let, než bude opět srovnatelné s rizikem žen, které nekouřily nikdy. Už proto je lepší s kouřením raději vůbec nezačít.
(veri)
Zdroj: