Rakovina prsu aneb jak eliminovat rizikové faktory
Odborníci se shodují v tom, že existuje mnoho rizikových faktorů, které určují, koho rakovina postihne. S některými z nich, jako například s rodinnou zátěží, nic dělat nemůžeme. Jiné ale naopak ovlivnit lze. Které to jsou?
Odborníci se shodují v tom, že existuje mnoho rizikových faktorů, které určují, koho rakovina postihne. S některými z nich, jako například s rodinnou zátěží, nic dělat nemůžeme. Jiné ale naopak ovlivnit lze. Které to jsou?
Aktivně snižovat nebezpečí možného onemocnění rakovinou prsu může každá žena následovně:
- Omezte alkohol. Čím více toho vypijete, tím spíše vás choroba postihne. Pokud se alkoholu nechcete vzdát úplně, omezte ho na maximálně jednu sklenku denně.
- Nekuřte. Zvláště u mladších žen kouření zvyšuje riziko vzniku tohoto onemocnění.
- Držte svoji váhu pod kontrolou. Kila navíc a především ta, která se objeví až po menopauze, jsou dalším rizikovým faktorem.
- Hýbejte se. Dospělý člověk by měl fyzické aktivitě věnovat alespoň dvě a půl hodiny týdně.
- Kojte co nejdéle. S délkou kojení narůstá i jeho význam jako ochranného faktoru.
- Omezte hormonální terapii. Trvá-li tato terapie déle než tři roky, zvyšuje nebezpečí rakoviny prsu. Pokud se pro ni i přesto rozhodnete, užívejte nejnižší možnou účinnou dávku.
- Vyhýbejte se rentgenovému záření. Například rentgen nebo CT mohou riziko zvyšovat. Nepodstupujte je tedy zbytečně.
Otázka zdravé stravy
Studie neprokázaly, že by jídelníček obsahující hodně ovoce a zeleniny snižoval nebezpečí rakoviny prsu. Přesto se vyplatí jíst zdravě – snížíte tak možnost vzniku jiných onemocnění, jako jsou třeba cukrovka, infarkt nebo mrtvice.
Chrání, nebo ubližuje?
Starší studie naznačovaly, že užívání hormonální antikoncepce lehce zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu – a to zvláště mezi mladými ženami. Zároveň se ale ukázalo, že pokud žena antikoncepci vysadí, po 10 letech je její riziko stejné, jako kdyby ji nikdy nebrala. Novější studie spojitost mezi rakovinou prsu a hormonální kontracepcí nepotvrdily.
Nezapomeňte na preventivní prohlídky
Přesto, že je rakovina prsu závažné onemocnění, pokud se na něj přijde včas, umíme jej léčit. Nepodceňujte proto preventivní prohlídky. Svá prsa pravidelně kontrolujte, a pokud objevíte nějakou změnu (bulku nebo změny kůže), poraďte se se svým lékařem.
(mak)
Zdroj: