#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Rakovina po barvení vlasů? 4 mýty o vzniku nádorů

Z internetu i jiných zdrojů se na nás valí nepřeberné množství informací o rakovině. Které z nich jsou ale pravdivé, a které zavádějící? V tomto článku najdete některé nejčastější mýty uvedené na pravou míru.

Z internetu i jiných zdrojů se na nás valí nepřeberné množství informací o rakovině. Které z nich jsou ale pravdivé, a které zavádějící? V tomto článku najdete některé nejčastější mýty uvedené na pravou míru. 

Jedna paní povídala

Vznik nádorových onemocnění je i přes velký lékařský pokrok stále zahalen tajemstvím. Proto není divu, že mezi laickou veřejností, pro kterou jsou navíc některé informace nesrozumitelné a jiné nedostupné, koluje celá řada „zaručených“ údajů o rakovině. Tady jsou ty čtyři nejběžnější:  

Mýtus č. 1: Rakovina je nakažlivá

Pravda: Tato choroba nepatří mezi infekční onemocnění, od onkologicky nemocného se tudíž nelze nakazit nádorovým onemocněním. Přesto se ale na vzniku některých typů rakoviny podílejí viry. Nejznámějším je HPV – lidský papillomavirus –, který je sexuálně přenosný a zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku, řitního otvoru a některých typů rakoviny úst. Dalším případem jsou viry žloutenky B a C, které přispívají ke vzniku nádorů jater. 

Mýtus č. 2: Nemusím se bát, pokud tento problém zatím neřešil nikdo z mé rodiny

Pravda: Jen 5–10 % případů rakoviny je dědičných, a předává se tudíž na potomky. Většina typů je jinak způsobena změnami dědičné informace (DNA), které jsou ale získané – dojde k nim až během života jedince. Vznik těchto změn neboli mutací je podporován rizikovými faktory, jako je kouření, nadměrné vystavování se UV záření a působení některých chemikálií. 

Mýtus č. 3: Jestliže měl rakovinu příbuzný, dostanu ji také a nelze proti tomu nic dělat

Pravda: Přestože výskyt rakoviny v rodině zvyšuje nebezpečí, že se zhoubné onemocnění objeví i u vás, není možné to definitivně předpovědět. Ve skutečnosti se předpokládá, že čtyřem z deseti případů této choroby je možné předejít jednoduchými změnami životního stylu. Důležité je jíst vyváženou stravu, udržet si optimální váhu, omezit alkoholické nápoje a vyhnout se kouření. Navíc u lidí s dědičnou vlohou ke vzniku rakoviny, která významně zvyšuje jejich riziko onemocnění, doporučují lékaři pravidelné sledování, operaci nebo preventivní užívání léků. 

Mýtus č. 4: Barvy na vlasy a antiperspiranty mohou způsobit vznik nádoru

Pravda: V dnešní době nebylo vědecky prokázáno, že by tyto kosmetické přípravky mohly zvýšit riziko rozvoje rakoviny. Některé studie přišly s tím, že barvy na vlasy užívané před rokem 1980 mohly souviset s nonhodgkinskými lymfomy, ale od té doby byly nebezpečné chemikálie z barviv na vlasy odstraněny.

Proč někdo onemocní rakovinou, zatímco jiný je zdravý, není zatím zcela jasné ani vědcům. Jisté ale je, že dochází k souhře dědičných vloh s faktory prostředí. Do určité míry tedy nebezpečí můžeme sami ovlivnit a neměli bychom se přitom nechat odradit pověrami. 

(hak)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři