#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Prospěšné kojení: snižuje riziko vzniku rakoviny prsu

Přemýšlíte, jestli máte krmit miminko přirozeně, či z láhve? Měla byste rozhodně dát přednost kojení – podle odborníků totiž snižuje riziko vzniku rakoviny prsu.

Přemýšlíte, jestli máte krmit miminko přirozeně, či z láhve? Měla byste rozhodně dát přednost kojení – podle odborníků totiž snižuje riziko vzniku rakoviny prsu. Navíc čím déle vydržíte kojit, tím menší šanci na onemocnění budete mít!

Zvažte velkou rodinu

Odborníci na katedře epidemiologie Kolumbijské univerzity v New Yorku zkoumali vztah mezi reprodukčními rizikovými faktory a rakovinou prsu. V úvahu brali:

  • počet dětí, které žena během svého života porodila,
  • užívání hormonální antikoncepce,
  • kojení a především pak jeho délku.

Zjistili, že ženy, které porodily tři a více dětí a dlouho je kojily, měly snížené riziko vzniku rakoviny.

Můžou za to hormony!

Zejména estrogen je příčinou toho, že se u žen zvyšuje riziko rakovinového onemocnění. Je to proto, že estrogen je jakýmsi „palivem“ pro nádorové buňky. Z hlediska prevence je tedy žádoucí, aby ho bylo méně. Čím déle tedy bude kojení trvat, tím lépe pro vaše prsa. Studie ukázala i to, že riziko rakoviny prsu se snižuje o 4,1 % za každých 12 měsíců kojení a o 8 % po každém porodu. Kromě estrogenu, který v tomto hraje klíčovou roli, je to také hormon oxytocin, který je během kojení vylučován ve zvýšené míře a chrání před rakovinou v pozdějším věku. Naproti tomu ženy, které nekojily, měly asi 1,5× větší riziko vzniku rakoviny prsu ve srovnání s kontrolní populací.

Otázky ohledně hormonální antikoncepce

Vědci dále zkoumali ženy, které užívají hormonální antikoncepci, a došli k následujícímu:

  • Její užívání již není spojeno s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu.
  • Výjimkou jsou jen přípravky dostupné před rokem 1975 – ty totiž obsahovaly vyšší dávky estrogenu, čímž se riziko vzniku nádorového onemocnění zvyšovalo.
  • Dnes už však většina antikoncepčních přípravků obsahuje minimum estrogenu, takže by neměly mít negativní vliv na zdraví.

(aši)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři