Na domácí péči nejste sami. Kdo může pomoci?
Stále více lidí touží strávit poslední chvíle ve známém prostředí a kruhu rodiny. Pomocnou ruku ke splnění tohoto přání podává jim i pečovatelům řada poskytovatelů nejrůznějších podpůrných služeb.
Zvládnu to?
Péče o blízkou osobu je náročný úkol. Na začátku se zcela přirozeně objeví obavy, zda jste vůbec schopni ho zvládnout. Důležité je, že na to nejste sami. Pokud má potřebný člověk kromě vás i jiné přátele a rodinu, navrhněte pravidelná společná setkání. Na nich dostanete příležitost nejen se vzájemně svěřit se svými obavami, ale každý může reálně zhodnotit své schopnosti a časové možnosti při poskytování péče.
Smyslem domácí péče není, aby se pečující zdravotně zhroutil. Cílem je pomoci nemocnému příteli, partnerovi nebo jinému členu rodiny prožít co nejlépe a plnohodnotně čas, který mu zbývá.
Bariéry a pomůcky
Základním předpokladem domácího ošetřování je provedení některých úprav v domě nebo bytě. Například schody nebo obyčejný práh mohou být najednou obtížně překonatelnou překážkou.
K dispozici jsou pomůcky, které vám péči usnadní:
- Chodítko nebo vozík pomohou při přesunu do koupelny nebo na toaletu, pokud je nemocný alespoň částečně pohyblivý.
- Madlo vhodně umístěné vedle toalety nebo ve sprchovém koutu je k nezaplacení.
- Polohovací lůžko rovněž oceníte – ušetří vám spoustu námahy.
Mnoho pomůcek si lze zapůjčit, některé dokonce může předepsat praktický nebo odborný lékař.
Pečující potřebuje oddech
Na domácí péči rozhodně nezůstáváte sami ani z hlediska poskytování různých druhů péče. Oporou vám mohou být:
- mobilní hospice,
- lůžkové hospice,
- ambulance paliativní medicíny,
- agentury domácí péče,
- pečovatelské služby,
- půjčovny pomůcek.
Adresář zařízení všech těchto typů na území České republiky naleznete na webových stránkách www.umirani.cz pod heslem Adresář služeb.
Spektrum nabízené péče je široké a nabízí podporu v oblasti zdravotních, sociálních i pastoračních služeb. Víte, že existuje i takzvaná respitní péče, při které nemocný přejde dočasně do ošetřovatelského zařízení, abyste mohli nabrat síly na další domácí péči?
Myslete i na sebe
Péče o nemocného tedy nespočívá v rozhodování typu buď – anebo. Tedy buď domov, nebo nemocnice. Existuje řada variant. Rozhodnutí vzít si nemocného do domácího ošetřování by nicméně nemělo být impulzivní, ale promyšlené. Potřebujete čas na nejnutnější úpravy domova, kontaktování ošetřujícího praktického lékaře, osvojení si základních ošetřovatelských úkonů a zmapování podpůrných služeb v nejbližším okolí. Můžete se také podívat na internet na některé z následujících odkazů, které se tematikou domácí péče zabývají podrobněji:
- www.umirani.cz
- www.hospice.cz
- www.cestadomu.cz
- www.linkos.cz/pro-pacienty
Pokud se pro domácí péči rozhodnete, přejeme vám hodně sil.
(marz)
Zdroj:
www.umirani.cz