Kůži máte jen jednu. Šetřete ji!
Na jaře ještě lačně lapáme sluneční paprsky, po kterých se nám tak stýskalo v zimě. Avšak slunce postupně připaluje a v létě bychom měli myslet spíš na to, jak se před potenciálně škodlivými paprsky chránit.
Na jaře ještě lačně lapáme sluneční paprsky, po kterých se nám tak stýskalo v zimě. Avšak slunce postupně připaluje a v létě bychom měli myslet spíš na to, jak se před potenciálně škodlivými paprsky chránit. Lékaři varují, že nemírné slunění výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže, která mezi zhoubnými nádory patří k těm nejnebezpečnějším.
Před silným sluncem by se měli chránit děti i dospělí v každém věku. Přehnané slunění není zdravé pro dítě, dospělého ani starého člověka.
Základní pravidla, která bychom měli dodržovat během léta:
- Ochrana před UVA i UVB zářením – Ujistěte se, že používáte krém s dostatečným ochranným faktorem, který vás ochrání proti UVA i UVB záření. Stejně důležité je, abyste krém aplikovali v dostatečně silné vrstvě.
- Jeden nátěr nestačí – V létě bychom měli ochranný krém aplikovat pokaždé, když jdeme ven, na místa těla, která budou vystavena slunečním paprskům. Především na obličej, ramena a krk. Pokud pobýváte na slunci delší dobu, je nutné čas od času nátěr obnovit.
- Výběr krému – Ochranný faktor krému, který použijete, se řídí typem vaší pokožky a aktuálním počasím.
- Hydratace – Opalování vysušuje pokožku – nehledě na to, kolik jste použili opalovacího krému. Na pláži se ukryjte do stínu slunečníku, a pokud se opalování nedokážete vzdát, alespoň ho pokud možno omezte.
- Stop spáleninám – Rozhodně se vyhněte spáleninám od slunce! Takové poškození i v mladém věku se v kůži uchovává a později vede k vysušení pokožky, tvorbě vrásek a pigmentových skvrn; o zvyšujícím se riziku rakoviny kůže ani nemluvě.
- Pozor na hlavu – Chraňte se před sluncem stylově! Nemusíte si hned koupit sluneční brýle známé značky, ale do svého šatníku zařaďte elegantní klobouk nebo okouzlující kšiltovku, na léto jsou také ideální šátky, přehozy a šály přes ramena z lehkých látek.
- V poledne do stínu – Nikdy nepobývejte na přímém slunci příliš dlouho. V hodinách kolem poledne se slunci vyhýbejte úplně.
- Pijte – neustále doplňujte tekutiny! Nejlépe se hodí vlažný čaj nebo odstátá voda. Nápoje s ledem vás ochladí jen zdánlivě. Organismus musí po jejich požití vynaložit velké úsilí na jejich zahřátí. Bude vám tak ještě větší vedro.
(vek)
Zdroj: