Kuřáci, máte spočítány své „krabičkoroky“?
Cigaretový dým škodí i v docela malých dávkách. Ničí zdraví jak samotným kuřákům, tak nekuřákům pohybujícím se v jejich okolí. Riziko vzniku nádoru plic pak roste s celkovou dobou kouření a počtem vykouřených cigaret, takzvanými krabičkoroky.
V tabákovém kouři se nachází více než 7000 chemických látek. Z 250 přítomných škodlivin jich asi 70 způsobuje rakovinu. Vědci zjistili, že kouření poškozuje téměř každý tělesný orgán a způsobuje celou řadu onemocnění. Nejvíce se však v souvislosti s tímto zlozvykem hovoří o vzniku rakovinového bujení, obzvláště karcinomu plic.
Začněte počítat
Platí, že s celkovou dobou kouření a počtem vykouřených cigaret za den riziko vzniku nádoru plic roste. Kvůli sjednocení přišli odborníci s nápadem vytvořit číselnou hodnotu, která vyjadřuje celoživotní vystavení se (expozici) tabáku. Označuje se slovem „krabičkorok“. Jeden krabičkorok je definován jako 20 vykouřených cigaret (tedy 1 krabička) denně po dobu jednoho roku. Návyky jednotlivých kuřáků se však v průběhu let mění. Aby si každý mohl spočítat skóre krabičkoroků, může použít třeba kalkulačku na internetových stránkách http://www.smokingpackyears.com/ (krabičkorok = pack year.)
10 tipů, jak se zbavit cigaret
S počtem krabičkoroků roste i riziko zhoubného bujení, proto není na skoncování s kouřením nikdy pozdě. Jak na to?
- Myslete pozitivně. Nenechte se odradit případnými předchozími neúspěšnými pokusy. Zkoušejte to znovu.
- Stanovte den D. Rozhodněte o přesném datu, kdy to definitivně típnete, a snažte se ho dodržet.
- Zvolte vhodný jídelníček. Míváte chuť si po večeři zapálit? Vědci zjistili, že po vegetariánském jídle kuřákům cigareta nechutná. Místo obvyklého steaku si proto raději dejte třeba sýrovou pizzu.
- Pijte vodu a džusy. Studie ukázaly, že šumivé nápoje, alkohol, čaj, káva a coca-cola si s cigaretami rozumějí. Dávejte proto přednost vodě, džusu nebo rajčatové šťávě, které snižují potřebu si zapálit.
- Eliminujte toužení. Stává se vám, že po první skleničce alkoholu dostanete chuť si zakouřit? Vytvořte si strategie, jak tomuto pokušení odolat.
- Sežeňte si podporovatele. Požádejte o pomoc svého praktického lékaře, který vás jistě podpoří. Oslovte přátele a rodinné příslušníky, kteří kouří. Navrhněte jim společné odvykání.
- Hýbejte se. Podle vědeckých studií už fyzická aktivita trvající pouhých 5 minut snižuje chuť si zapálit.
- Obklopte se nekuřáky. Lidé, kterým tabák nic neříká, vám cigarety nabízet nebudou.
- Zaměstnejte ruce i ústa. Možná jste zvyklí v prstech nebo mezi rty svírat cigaretu. K dispozici jsou různé náhražky. Když je použijete, znásobíte své šance na úspěch.
- Sepište si seznam důvodů, proč nekouřit. Motivace je základ. U někoho může být hlavním důvodem zdraví, u jiného děti nebo nový životní partner, kterému cigaretový kouř nevoní.
(hah)
Zdroje:
www.cancer.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.nhs.uk
http://www.smokingpackyears.com/