Kouření vyšlo z módy. Je příliš nebezpečné…
Většina kuřáků už ví, že kouření způsobuje rakovinu plic. Je však příčinou i dalších vážných onemocnění. Víte kterých?
Cigarety obsahují přes 4 tisíce chemických látek, z toho minimálně 400 toxických. Zároveň při spalování tabáku vznikají další nebezpečné produkty, například:
- dehet – karcinogen, tedy látka vyvolávající rakovinné bujení,
- nikotin – návyková droga, mezi jejíž vedlejší účinky patří urychlení procesu kornatění tepen,
- oxid uhelnatý – jedovatý plyn, který mimo jiné snižuje okysličení krve,
- pevné částečky a zbytky.
Jaké škody kouření v těle napáchá, závisí na počtu vykouřených cigaret, používání filtru a také způsobu, jakým je tabák připravován.
Znáte všechna rizika?
Jak se na nás kouření podepisuje? Především:
- Zkracuje život. O kolik? Asi o 7 let. Každá cigareta vás údajně připraví o 11 minut života.
- Podněcuje onemocnění srdce a cév. Kouření zrychluje proces kornatění tepen, tedy aterosklerózy, kdy se v cévní stěně rozvíjí tzv. aterosklerotické pláty z uloženého tuku. Mění tak průsvit a povrch cévy, která je náchylnější ke vzniku sraženin. Výsledkem jsou život ohrožující stavy jako srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda. Kuřáci také bývají infarktem postiženi přibližně o 10 let dříve než jejich vrstevníci nekuřáci.
- Podporuje vznik rakoviny. 90 % nádorů plic je způsobeno kouřením. Jeden z 5 těžkých kuřáků (více než 15 cigaret denně) na rakovinu plic zemře. Kromě plic je nádory v souvislosti s kouřením ohroženo mnoho dalších orgánů a částí těla. Podle studií jsou to hlavně:
- oblast hlavy a krku, dutiny ústní, hrtanu, hltanu – 4krát vyšší nebezpečí vzniku nádoru oproti nekuřákům,
- jícen,
- ledviny,
- slinivka břišní,
- močový měchýř.
- Může za CHOPN. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je dlouhodobé onemocnění plic, při kterém se kombinuje zánět průdušek a plicní rozedma. Nemocní trpí potížemi s dýcháním, které se časem zhoršují, a kašlem s vykašláváním hlenů. Kouření je příčinou až 80 % případů CHOPN.
- Je viníkem erektilní dysfunkce. Kuřáci mezi 30 a 40 lety mají o 50 % vyšší riziko poruch ztopoření. Erekce je možná díky volnému průtoku krve do penisu, a cévy proto musí být zdravé a nepoškozené. Kouření však, jak už bylo řečeno, poškozuje cévní stěnu. Nikotin zužuje průsvit cév, které do penisu přivádí krev. Následně se snižuje krevní průtok a erekce ochabuje. Navíc je toto zužování proces, který se rozvíjí plíživě. Jinými slovy co není dnes, může už zítra vzbudit útrpný pohled partnerky.
To bohužel není vše. Kouření…
- Zvyšuje krevní tlak. Lidé s hypertenzí jsou náchylní k onemocněním srdce nebo cévní mozkové příhodě.
- Snižuje plodnost.
- Ztěžuje léčbu astmatu tím, že podporuje zánětlivou reakci, proti které astmatici bojují užíváním léků.
- Umocňuje riziko šedého zákalu.
- Může vést k makulární degeneraci. Těžcí kuřáci mají ve srovnání s nekuřáky 2krát vyšší riziko onemocnění sítnice, tzv. makulární degenerace, která může skončit slepotou.
(cean)
Zdroj: