Dušnost u rakoviny plic zmírní léky i relaxační cvičení
Komplikace s dýcháním postihují asi 3/4 pacientů s pokročilým karcinomem plic. I když se nejedná o závažný problém, pocit dušení dokáže velmi znepříjemnit každodenní život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s touto potíží vypořádat.
Komplikace s dýcháním postihují asi 3/4 pacientů s pokročilým karcinomem plic. I když se nejedná o závažný problém, pocit dušení dokáže velmi znepříjemnit každodenní život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s touto potíží vypořádat.
Snížená kapacita
Dušnost je definována jako subjektivní pocit vzduchové nedostatečnosti – naše tělo nám tím dává najevo, že pro dýchání je zapotřebí vyvinout větší úsilí než normálně. A právě rostoucí nádor znesnadňuje rozpínání plic a průchod vzduchu do plicních sklípků, často také dochází ke vzniku výpotku v hrudní dutině. Přítomnost tekutiny poté omezuje rozsah plic nebo jsou plíce poškozeny infekčním zánětem. Z těchto důvodů lidé s rakovinou tohoto orgánu cítí obtíže při dýchání.
Ulevit si můžete sami
V případě dušnosti se můžete stát svým vlastním terapeutem a zmírnit tak obtíže. Jak na to?
- Nejpohodlnější polohou je vzpřímený sed s podporou horních končetin.
- Vzduch v místnosti by měl být udržován chladný.
- Proudění ozónu z ventilátoru nebo otevřeného okna poskytuje psychologickou podporu.
- Požádejte specialistu o předvedení dechových a relaxačních cvičení, která vám uleví.
- Jídlo a nápoje přijímejte v menších množstvích, ale často a pravidelně.
S čím pomůže odborník
V některých případech však může pomoci jen lékař. Jedná se zejména o tyto stavy:
- Zápal plic – pro vyléčení je potřeba nasazení léků a někdy i hospitalizace.
- Výpotek v hrudní dutině – utlačuje plíce, a proto je potřeba ho skrze hrudní stěnu vypustit.
- Výpotek v břišní dutině – tlakem na bránici znesnadňuje dýchání, také je nutné ho odstranit.
- Utlačení horní duté žíly rostoucím nádorem – v tomto případě dochází k městnání krve v horní části těla a hrudníku, čímž jsou opět znesnadněné dýchací pohyby.
- Prorůstání nádoru do dýchacích cest.
Úlevu přináší léky
Na dušnost se u rakoviny plic nasazují především opiáty a anxiolytika (léky proti úzkosti). Z opiátů se používá morfin a jeho deriváty – působí proti úzkosti a zároveň tlumí kašel, takže jsou ideální. Z anxiolytik se běžně používají hlavně benzodiazepiny, ale o jejich prospěšnosti se stále diskutuje. U obou léků však hrozí utlumení dechové činnosti, a proto se musí přesně dávkovat! Role kyslíkové terapie u dušných pacientů je nejasná, zcela určitě z ní profitují lidé s nízkým obsahem kyslíku v krvi. Na druhou stranu žádná studie jasně nepotvrzuje úlevu u lidí trpících rakovinou plic.
(holi)
Zdroj: