Diagnóza rakovina: jak nepodlehnout skepsi a získat sílu k boji
„Máte rakovinu.“ Logickou reakcí na toto sdělení je šok a vzápětí spousta otázek. Přijmout diagnózu není jednoduché a mluvit o ní s okolím je ještě těžší. Mít se na koho obrátit však pomáhá přijmout realitu nemoci a úspěšně absolvovat léčbu.
Pro mnoho lidí s čerstvě zjištěnou rakovinou je obtížné udržet si sebevědomí. V tomto emocionálně složitém období se s diagnózou vyrovnávají různě. Někteří pokračují v dosavadní práci, jiní hledají něco netradičního. Nabízíme osvědčené strategie pro zdárný souboj s nemocí:
- Učte se. Zjistěte si o své nemoci co nejvíc seriózních informací z dobrých zdrojů. Získáte lepší kontrolu nad tím, co se s vaším tělem děje.
- Neskrývejte své pocity. Řada lidí si myslí, že dávat najevo emoce je projevem slabosti. Ale to je omyl. Nemusíte s druhými o svých pocitech zrovna mluvit. Zkuste si vést deník nebo vyjádřete emoce jinak než slovy. Co třeba malba nebo hudební nástroj?
- Dělejte co nejčastěji, co máte rádi. Baví vás vařit? Připravte oblíbené jídlo a pozvěte přátele na oběd. Nebo si udělejte filmový večer a užijte si kouzlo okamžiku. Můžete vyrazit do přírody nebo si naplánovat dovolenou. Volba je na vás.
- Cvičte. Poraďte se s lékařem, která cvičení jsou pro vás vhodná. Nic nezkazíte lehkým během, svižnou chůzí, jógou nebo plaváním.
- Nezůstávejte sami. Někdy je těžké najít sílu a motivaci k dalšímu životu. V takovém případě se můžete obrátit na sdružení a organizace pacientů s rakovinou. Nebo se zapojte do aktivit místních zájmových spolků. Nebudete se cítit sami a získáte prostor k odreagování a výměně zkušeností.
Oznámení rodině – jak začít?
Než si o diagnóze rakoviny promluvíte se svými nejbližšími, uvědomte si, že jsme jako lidé různí a reagujeme každý jinak. Pro vaše blízké bude oznámení o vážné nemoci jistě stejná rána jako pro vás. Ujistěte je, že navzdory diagnóze a následné léčbě se všemi komplikacemi jste to stále vy. Dejte jim možnost zeptat se na všechno, co je právě v této chvíli v souvislosti s vaším sdělením zajímá.
Možná byste se rádi svěřili, ale máte strach a nevíte, jak na to. Požádejte tedy o pomoc zdravotnického nebo sociálního pracovníka. Tito odborníci často řeší podobné nelehké situace a vědí, jak vám a vašim nejbližším pomoci. Nejčastěji se naplánuje rodinné sezení, na kterém mají všichni členové rodiny možnost vzájemně si sdělit, co je trápí. Všichni dohromady pak můžete naplánovat další postup a stanovit si společné cíle.
(žij)
Zdroje: