„ABCDE“ pomůže s odhalením rakoviny kůže
Ačkoli je téměř vždy možné kožní nádory odhalit a začít léčit včas, vyžádají si každý rok řadu lidských životů – a to často úplně zbytečně. I zde platí, že nejlepší léčbou je prevence.
Ačkoli je téměř vždy možné kožní nádory odhalit a začít léčit včas, vyžádají si každý rok řadu lidských životů – a to často úplně zbytečně. I zde platí, že nejlepší léčbou je prevence. Jejím základem je všímat si podezřelých změn na kůži. Přinášíme několik tipů, jak poznat příznaky kožního nádoru a kdy se vydat neprodleně ke kožnímu lékaři.
Prevence nádorů v podobě pravidelného samovyšetřování kůže má tři hlavní výhody:
- jednoduchost,
- časovou nenáročnost,
- vysokou účinnost.
Důvodem ke znepokojení bývají často obyčejné pihy. Pokud jdou kulaté, oválné, pravidelného tvaru a bez nerovností, zpravidla jsou neškodné. Neměly by však mít větší průměr než guma na konci obyčejné tužky (asi 6 mm) ani se zvětšovat. Každopádně je vhodné i sebeneškodnější pihy kontrolovat aspoň jednou měsíčně. Pokud si nejste jisti, je lépe vydat se za lékařem: i zde platí – lépe přijít dvakrát zbytečně než jednou pozdě.
Test „ABCDE“
Jednoduchá pomůcka v podobě písmenné zkratky „ABCDE“ shrnuje vlastnosti pih, kterých bychom si měli všímat:
- „A“ znamená asymetrii. Je-li piha nesymetrická, její jedna polovina je větší nebo nerovnější, měl by ji vidět kožní lékař.
- „B“ – z anglického „border“ – znamená „ohraničení“. V případě obyčejné, „zdravé“ pihy by mělo být zřetelné a ostré.
- „C“ je první písmeno ze slova „color“ – barva. Normální pihy mají jen jeden odstín, barevné změny nebo různé skvrnky jiných barev jsou podezřelé.
- „D“, diameter, znamená průměr. Za normálních okolností nepřesahuje 6 milimetrů, tedy přibližně průměr gumy na konci obyčejné tužky.
- „E“ je první písmeno z „elevation“ – vyvýšení. Může jít ale i o poklesnutí pod úroveň kůže. Zvláště pokud piha narostla rychle, je třeba vyhledat specialistu – dermatologa.
Varovným znamením jsou malé růžové nebo červené skvrnky s drsným povrchem, které lze sice seškrábnout, ale za čas se zase objeví. Může jít o první stadium kožní rakoviny (zhoubného nádoru nemelanomového typu), které se odborně nazývá aktinická keratóza. Vyskytuje se často na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření.
Pozornost je třeba věnovat i změnám v podobě růžových bouliček na osluněných místech, které mohou krvácet. Může jít o zhoubný nádor (basaliom), který je dobře léčitelný, ale někdy se může rozšířit. Podobně nebezpečné mohou být nehojící se šupinaté plošky, zvláště pokud jim předcházela již zmíněná keratóza. Tak se chová podobný typ karcinomu (spinaliom), který může napadat lymfatické uzliny a vést až ke smrti. Pravidelné samovyšetření by měli provádět nejlépe všichni.
Přesto existují vzhledem ke vzniku rakoviny kůže rizikové skupiny:
- lidé nad 50 let věku,
- ti, u nichž někdo v rodině onemocněl zhoubným kožním nádorem,
- ti, kdo pracují na denním slunci,
- lidé po transplantaci orgánů.
Návštěvy kožního lékaře se není třeba bát – vyšetření nijak nebolí a není ničím nepříjemné, je zpravidla i velmi rychlé. Většina kožních nádorů se dá při včasném zachycení odstranit, a tím i vyléčit. Dá se tedy říci, že i jediná návštěva odborníka může zachránit život.
(jav)
Zdroj: