Unikátní objev: vědci mapují cesty rakovinotvorných látek lidským tělem
Odborníci konečně vyvinuli metodu, díky níž mohou sledovat pohyb rakovinotvorných částic v organismu. Konkrétně se zaměřili na polycyklické aromatické uhlovodíky, které bývají příčinou mnoha případů zhoubného nádorového bujení.
Odborníci konečně vyvinuli metodu, díky níž mohou sledovat pohyb rakovinotvorných částic v organismu. Konkrétně se zaměřili na polycyklické aromatické uhlovodíky, které bývají příčinou mnoha případů zhoubného nádorového bujení.
Polycyklické aromatické uhlovodíky jsou produktem nedokonalého spalování uhlí. S trochou nadsázky se dá říci, že nás ohrožují již od pravěku.
- Naši dávní předci přicházeli do kontaktu s nebezpečnými uhlovodíky například při pečení masa na táborovém ohni.
- V současné době se k nám tyto látky dostávají hlavně konzumací uzených potravin, inhalací tabákového kouře či výfukových plynů.
- Polycyklické aromatické uhlovodíky jsou tak součástí potravin, které jíme, vzduchu, který dýcháme, a vody, kterou pijeme.
Důvod, proč na ně lékaři mají tolik spadeno, je prostý. Rakovinotvorné uhlovodíky se nacházejí v desítce nejnebezpečnějších látek vyvolávajících nádorové bujení.
Nebezpečí pod dohledem
Nová metoda umožňuje sledovat pohyb potenciálně nebezpečných látek v organismu. Až dosud přitom veškeré domněnky o jejich rizikovosti vycházely z pokusů na zvířatech. Nikdo tak nebyl schopen předpovědět účinek běžných denních dávek rakovinotvorných látek na lidský organismus. Díky nové technologii dokážou vědci sledovat velmi nízkou koncentraci konkrétní substance, jež je srovnatelná kupříkladu s kapkou krve v plaveckém bazénu. Důsledky výzkumu jsou opravdu zásadní. Lékaři nyní mohou pod drobnohledem zjišťovat, jaké riziko může skýtat několik vykouřených cigaret, grilovaný steak či pobyt ve znečištěném městském prostředí. Konečně by tak mohly zapadnout správné díly do skládanky o přesné příčině vzniku rakoviny, která nám stále uniká.
Převratný objev
Výzkum přinesl i jedno překvapující zjištění – nevhodně pěstovaná zelenina prý obsahuje více polycyklických aromatických uhlovodíků než znečištěný městský vzduch. Výsledky by mohly vést ke zpřísnění výrobních procedur některých pěstitelů, tak aby „zdravá“ zelenina byla opravdu zdraví prospěšná. V současnosti nezbývá než čekat, jak dopadnou výzkumy navazující na objev nové technologie. Některé z nich jsou zajímavé i pro samotné účastníky. Například nyní probíhá ve Spojených státech amerických nábor dobrovolníků do studie, která by se měla zabývat nebezpečím pravidelné konzumace uzeného lososa.
(holi)
Zdroj: